БІЛОГРУДІВСЬКА КУЛЬТУРА — археол. к-ра пізнього періоду бронзового віку (12—9 ст. до н.е.) на тер. Лісостепової зони Правобережної України. Названа за місцем розкопок 1919—26 зольників в Білогрудівському лісі поблизу с. Піковець (нині село Уманського р-ну Черкас. обл.). Ареал поширення охоплює тер. сучасних Київ., Черкас., Він., Житомир. областей. Виділяються пд. та пн. локальні варіанти. Поселення не мали укріплень. Житла — напівземлянки підпрямокутної форми — досліджені на поселеннях Велика Андрусівка, Малополовецьке, Підгірці, Собківка, Суботів.
проявів тшинецько-комарівської культурно-історичної спільності під впливом карпато-дунайських к-р. У 9 ст. до н.е. її змінює чорноліська культура передскіф. доби. Літ.: Березанская С.С. Белогрудовская культура. В кн.: Археология Украинской ССР, т. 1. К., 1985. С.Д. Лисенко.
варними формами, зброєю, прикрасами. Осн. заняття нас. — скотарство, землеробство, металообробка. Дослідники к-ри вважають, що її нас. спілкувалося на діалекті давньоіранської мовної спільноти. Літ.: Отрощенко В.В. Белозерская культура. В кн.: Культуры эпохи бронзы на территории Украины. К., 1986; Ванчугов В.П. Белозерская культура в Северо-Западном Причерноморье. К., 1990. В.В. Отрощенко.
285 БІЛОЗЕРСЬКА
Кераміка білогрудівської культури.
Особливістю Б.к. є велика кількість зольників. Поховання підкурганні (Макіївка, Печера, Соколова) та безкурганні (Білий Камінь, Велика Снітинка), здійснені переважно за обрядом інгумації. Небіжчики лежали в неглибоких ямах зібгані, на боці, головою на захід. Зафіксовано ритуальне розчленування покійників (Велика Снітинка). У пн. р-нах відомі урнові кремації (Мотовилівка, Троянів). Характерні керамічні форми: тюльпаноподібні посудини з поодиноким валиком, відкриті миски, черпаки, келихи. Металеві вироби представлені зброєю (вістря списів, кельти) та прикрасами (спіральні підвіски, кільця, бляхи, шпильки). З кістки виготовлялися лощила, шила, псалії; з глини — пряслиця, зооморфні статуетки, ритуальні хлібці; з каменю — розтиральники, сокиримолоти. Характерними є невеликі кременеві серпи. Основа г-ва — землеробство та скотарство. Б.к. сформувалася не пізніше 12 ст. до н.е. на основі трансформації місц.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «БІЛОГРУДІВСЬКА КУЛЬТУРА» з дисципліни «Енциклопедія історії України»