Іпотечні відносини в Україні існували до 1917 р. (в Галичині та на Волині — до 1939 р., в Північній Буковині та Південній Бессарабії — до 1940 р. і на Закарпатті — до 1945 р.). Нині вони відроджуються. В нашій країні іпотечні відносини регулюються Законом України «Про заставу» (02.10.1992 р. із змінами і доповненнями), зокрема розділом ІІ «Іпотека» (статті 30 – 39), що сприяло започаткуванню іпотеки, але ще не забезпечує всіх необхідних правових передумов для її активного розвитку. Важливу роль у розвитку іпотеки має відіграти новий Земельний Кодекс України (25.10.2001 р.). Міністерством юстиції України розроблено проект Закону України «Про іпотеку» (ряд положень цього законопроекту використано при підготовці матеріалів теми 1.1 «Сутність і значення іпотеки»). Його належне доопрацювання та прийн29 29
Модуль 1. Іпотека та її передумови
яття Верховною Радою України значно стимулювало б розвиток іпотечного кредитування в нашій країні. Певне значення в становленні іпотеки може мати прийнятий Верховною Радою Закон України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (12.07.2001 р.) за умови розробки Національних стандартів оцінки, які б повністю відповідали міжнародним. Необхідно також прийняти Закон України, який визначатиме порядок реєстрації нерухомого майна та прав на нього. Обов’язковою передумовою іпотечного кредитування в Україні є розробка та прийняття Закону, який регулював би різні сторони діяльності іпотечних установ (наприклад, Закону України «Про особливості створення та діяльності іпотечних установ»). Також важливим є спрощення процедури банкрутства підприємств — неспроможних боржників, що прискорювало б реалізацію застави.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Правове забезпечення іпотечних відносин в Україні» з дисципліни «Іпотечне кредитування»