ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Менеджмент » Операційний менеджмент

Ключові аспекти проектування та створення операційної системи
У питаннях цієї теми під різними кутами зору висвітлюються ключові виробничі (операційні) аспекти створення нового бізне-су. Тому якісне засвоєння матеріалу теми особливо важливе для тих студентів (передусім вечірньої та заочної форм навчання), які займаються підприємницькою діяльністю чи планують займатися нею у майбутньому. Програмні питання теми: загальна характе-ристика процесу проектування операційної системи; виробнича стратегія як основа проектування та створення операційної сис-теми організації; стратегічні рішення в сфері операцій; конкрети-зація складу та співвідношення виробничих ресурсів. Базовим при самостійному опрацюванні питань теми є підручник [10]; лі-тература, що може бути використана додатково, зазначається у процесі викладення рекомендацій щодо самостійного вивчення матеріалу окремих питань теми.
Питання «Загальна характеристика процесу проектування операційної системи» знайомить студента із складовими елемен-тами процесу проектування операційної системи та порядком ор-ганізації здійснення заходів (послідовно, паралельно, паралель-но-послідовно) з розроблення та реалізації зазначеного проекту. У рамках вивчення цього питання програмою курсу передбача-ється опанування студентом основних положень базових концеп-цій проектування операційної системи, що зумовлюється переду-сім ітераційністю процесу проектування як такого й залежністю складу та змісту основних стадій проектування від вихідних по-ложень, покладених у основу його здійснення. За базові обрано: теорію ключових конкурентних переваг, підхід «якість у зарод-ку» та логістичну і соціотехнічну концепції. Позитивним є те, що зі змістом і сутністю цих підходів і теорій, концепцій, студент вже знайомий завдяки опрацюванню матеріалу попередніх тем курсу та вивченню споріднених дисциплін, які відповідно до навчального плану передують курсу «Операційний менеджмент».
Щодо самостійного опанування студентом сутністю базових концепцій проектування операційної системи варто порадити та-ке. Матеріал стосовно положень теорії ключових конкурентних переваг, категорії якої студент вже засвоїв під час вивчення таких дисциплін, як «Маркетинг» і «Стратегічне управління», є органі-чною складовою питання «Виробничі аспекти забезпечення кон-курентоспроможності та конкурентостійкості організації» теми 7 «Управління якістю та продуктивністю операційної діяльності» курсу «Операційний менеджмент». Для поновлення у пам’яті знань щодо сутності теорії конкурентних переваг студентові слід звернутися до підручників, які використовувалися ним під час вивчення зазначених дисциплін та теми 7, а для розширення та поглиблення уявлень про конкурентоспроможність і конкурентні переваги фірми має сенс опрацювати [11]. Сутність підходу «якість у зародку» висвітлює будь-який з підручників із пробле-матики управління якістю (у рамках вивчення курсу «Операцій-ний менеджмент» студентом цей матеріал вже засвоєно, оскільки він є складовою питання «Сучасна концепція управління якістю» теми 7). Стислий виклад ключових аспектів підходу містить ба-зовий підручник [10, с. 185—187], а для більш детального вивчення слід звернутися до спеціалізованих видань [99]. Логістич-на концепція також добре знайома студентові — при опрацюванні курсу «Операційний менеджмент» логістиці приділено увагу в темі 6 «Забезпечення усталеного функціонування опера-ційної системи». Для поновлення знань щодо сутності базових положень цієї концепції необхідно звернутися до відповідних підручників і посібників [57]. Уже обізнаний студент і щодо змі-сту моделі соціотехнічної системи [22, с. 213—215].
Розгорнуте формулювання питання «Виробнича стратегія як основа проектування та створення операційної системи організа-ції» говорить само за себе і не потребує додаткових пояснень щодо його змістовного наповнення. Найкращий виклад матеріалу для самостійного вивчення цього питання — у 15-му Модулі ба-гатомодульної програми для менеджерів, опублікованій під зага-льною назвою «Управління розвитком організації» [5, с. 30—59]. Основна мета, що переслідується при самостійному вивченні цього питання, — усвідомлення ліній зв’язку, які нерозривно єд-нають між собою розділи курсу (а проблема виробничої стратегії і є такою «червоною лінією», оскільки в рамках її розроблення приймаються ті стратегічні рішення, що після своєї реалізації зу-мовлять тип операційної системи, характер роботи та умови ус-пішного забезпечення її стабільного функціонування, подальших перетворень та розвитку) [1, с. 28—50; 10, с. 34—55, 137—140].
Певною базою та добрим імпульсом для початку самостійного вивчення питання «Стратегічні рішення в сфері операцій» слугу-ватиме робота над матеріалом, присвяченим процесу прийняття виробничих рішень [5, с. 60—84]. Тут студент певною мірою сти-кається із повторенням матеріалу теми 4 «Моделі та інструмен-тарій обґрунтування рішень в операційному менеджменті», проте в цьому немає нічого дивного — адже лінії зв’язку, що єднають між собою теми курсу, в міру його вивчення стають студентові все більш помітними.
Детальний розгляд ключових стратегічних рішень, що при-ймаються у виробничій / операційній сфері, необхідно розпочати з продуктових та технологічних рішень. Слід зауважити, що на практиці операційному менеджеру займатися проектуванням продукції чи послуги особисто доводиться лише у тих виключ-них випадках, коли йдеться про створення фірми малого бізнесу, про дуже нескладне (щоб не сказати — примітивне) виробницт-во. Але розуміти сутність процесів проектування продукту, виробничого процесу та конкретизації інших виробничих рішень опе-раційний менеджер зобов’язаний. А отже, цим проблемам необхідно приділити поглиблену увагу. Для самостійної роботи щодо опрацювання таких стратегічних аспектів, як проектування про-дукту та процесу, студентові слід звернутися до матеріалу глав 4 та 5 підручника Р. Б. Чейза, Н. Дж. Еквілайна, Р. Ф. Якобса, вже засвоєного під час вивчення питання «Ресурси, процеси, продук-ти» теми 2 «Операційна система організації: структурно-процесна характеристика» [10, с. 84—113, 132—153]. Особливу увагу варто приділити характеристиці процесу проектування продукції (с. 86—89) і послуги (с. 134, 135), вибору технологічного процесу (с. 96—105) та методу надання послуги (с. 143—148). Треба уяс-нити, що запропоновані продуктово-процесна (с. 97—99) та сер-віс-системна (с. 140—142) матриці являють собою ні що інше, як втілену квінтесенцію операційної / виробничої стратегії.
При засвоєнні матеріалу щодо вибору форми організації опе-раційного (виробничого) процесу та методу організації опера-ційної (виробничої) діяльності в пригоді стануть підручники з організації виробництва вітчизняних або російських авторів —
у них цей матеріал викладено найкраще [7, с. 55—56; 101, с. 215—243; 102, с. 55—74, 74—96].
Не менше значення мають так звані об’ємні рішення, або рі-шення щодо потужностей проектованої операційної / виробни-чої системи. Ознайомитися із концепціями планування потужно-стей, послідовністю дій з визначення потреби у виробничій потужності та специфікою планування пропускної спроможності сервісної фірми допоможе базовий підручник [10, с. 228—248]. Певної уваги при розгляді стратегічних рішень у сфері операцій потребують MOB–рішення, або розв’язання так званої дилеми «виробляти чи купувати» [10, с. 385—389].
Закінчуючи вивчення цього питання теми, студент має з’ясувати, які ж чинники визначають вибір місця розташування проектованої операційної системи, оскільки рішення з дислокації опе-раційної системи також належать до стратегічних [10, с. 296—314].
Останнє питання теми — «Конкретизація складу та співвід-ношення виробничих ресурсів» орієнтує студента на розуміння того, що обрана технологія у створюваній операційній системі на практиці втілюється у конкретні комбінації факторів виробниц-тва, в першу чергу — у живу та уречевлену працю, що знахо-дяться у певному співвідношенні та взаємодії. Безперечно, широ-ка гама виробничих ресурсів, як це вже було з’ясовано студентом при вивченні питання «Ресурси, процеси, продукти» теми 2 «Операційна система організації: структурно-процесна характе-ристика», не зводиться лише до ресурсів трудових і технічних, але саме устаткування та персонал втілюють у собі сутність тради-ційних виробничих стратегій (про сучасні виробничі стратегії, сконструйовані на такому фундаменті, як інформаційний та часо-вий ресурси, див. Рекомендації щодо поглибленого опрацювання матеріалу розділу).
Проблема вибору типу устаткування розв’язується, як це стає зрозумілим у процесі вивчення третього питання, автоматично — її розв’язок є наслідком прийняття рішення щодо варіанта техно-логії. А от проектування розміщення устаткування, що визна-чить планування майбутньої операційної системи, потребує докладного розгляду за [10, с. 315—343].
Слід взяти до уваги, що саме в розділах, присвячених плану-ванням операційної системи, у закордонних виданнях виклада-ється матеріал щодо організації потокових ліній, які інтерпрету-ються як вища форма організації масового типу виробництва з позицій канонічного операційного менеджменту. У базовому підручнику увагу приділено так званому «балансуванню» пото-кової лінії (с. 321—328). На додачу до цього безперечно, дуже ці-кавого матеріалу, студенту необхідно опрацювати хоча б один з уже згадуваних вище підручників з організації виробництва віт-чизняних або російських авторів, де викладено ті самі підходи, але під дещо іншим кутом зору [7, с. 66—78; 101, с. 269—281; 102, с. 77—86; ].
Студент виявить, що з такими характеристиками потокової лі-нії, як ритм і такт роботи, кількість робочих місць та їх заван-таженість тощо, він вже ознайомився в процесі вивчення питання «Оперативне планування операційної діяльності» теми 5 «Плану-вання та контроль реалізації операційної функції організації».
І це абсолютно обґрунтовано, оскільки саме в процесі прийняття стратегічних рішень закладаються основи системи майбутнього оперативного управління виробництвом і формуються календар-но-планові нормативи, завдяки яким забезпечуватиметься безпе-рервність руху деталей та виробів по операціях виробничого по-току.
Друга частина останнього питання теми присвячена таким традиційним для менеджменту аспектам, як проектування робіт та організація і нормування праці.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Ключові аспекти проектування та створення операційної системи» з дисципліни «Операційний менеджмент»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Оцінка
Ліквідність балансу позичальника. Показники, що характеризують фі...
МАКРОЕКОНОМІЧНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ
Довгострокове кредитування як форма участі банку в інвестиційному...
Позичковий процент та його диференціація


Категорія: Операційний менеджмент | Додав: koljan (18.06.2011)
Переглядів: 1473 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП