ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Менеджмент » Менеджмент: прийняття рішень і ризик

ВИЗНАЧЕННЯ СТАВЛЕННЯ МЕНЕДЖЕРА ДО РИЗИКУ
Менеджери аграрних підприємств повинні усвідомлювати, як вони ставляться до ризику. Адже від того, як саме менеджери сприймуть ризик, залежатиме і те, як вони діятимуть. Так, занадто обережні по натурі менеджери можуть взагалі уникати ризикових ситуацій, і їм не вдасться використати всі сприятливі для бізнесу можливості. І навпаки, менеджери, які надто схильні до ризику, мо-жуть не побачити або недооцінити небезпеки, зумовленої тими чи іншими їх діями, і в результаті зазнати значних втрат. Інколи, лише знаючи ставлення менеджера до ризику, можна зрозуміти, чому він діяв так чи інакше у певних конкретних ситуаціях, коли потрібно було приймати рішення.
Принагідно також зазначимо, що менеджери повинні навчити-ся визначати, вимірювати і контролювати ризик. Такі знання їм необхідні для того, щоб зменшити втрати, пов’язані з наслідками тієї чи іншої несприятливої події. Ефективний менеджмент ризику може допомогти збільшити шанси на те, щоб відбулися певні сприятливі для бізнесу події, уникнути збитків від небажаних по-дій та скористатися сприятливими для бізнесу можливостям. Ці питання детально будуть розглядатися в наступних розділах. Тут же увага буде зосереджена на визначенні ставлення менеджера до ризику. Важливо вирізняти менеджерів, не схильних до ризику, схильних до ризику і тих, хто займає проміжне місце між цими крайніми індивідами. На прикладах, які ми будемо розглядати, є можливість переконатися, як ставлення менеджера до ризику впливає на ті чи інші його дії.
Припустімо, що в одному з адміністративних районів поряд роз-міщені два сільськогосподарських підприємства, які вирощують зернові колосові культури приблизно на однаковій площі. У місцевості, де розташовані ці підприємства, під час жнив стоїть в основному ясна і суха погода, яка є сприятливою для збирання вро-жаю зернових. Проте в окремі роки погода буває надто дощовою. Багаторічні спостереження дають змогу зробити висновок, що ймовірність сприятливої погоди в сезон збирання врожаю висока, а ймовірність несприятливої погоди — низька.
Для своєчасного збирання врожаю у сприятливу погоду кожно-му підприємству достатньо мати по шість зернових комбайнів се-редньої потужності. Проте підприємство №2 вирішило придбати два додаткових комбайни, щоб можна було встигнути своєчасно зібрати зернові і за несприятливих погодних умов. Щоб визначити, менед-жери якого підприємства схильні, а якого не схильні ризикувати, побудуємо схему для прийняття рішення.
Оцінюючи дії менеджерів вказаних підприємств, можна зробити висновок, що менеджери першого з них схильні до ризику, в той час як менеджери другого — навпаки, не схильні ризикувати.
Тепер наведемо дещо складніший приклад, орієнтований на необхідність урахування ринкової кон’юнктури. Скажімо, підприємство спеціалізується на вирощуванні високопородних те-лиць. На початку року, в січні, за оцінкою зоотехнічної служби виявлено 200 телиць, які відповідають прийнятим бонітетним кри-теріям, а тому можуть бути запропоновані для продажу як висо-копородні.
СХЕМА ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ
ПРО ЗБИРАННЯ ЗЕРНОВИХ КОЛОСОВИХ

Дія
Ймовірність Подія Підприємство №1 придбало 6 комбайнів Підприємство №2 придбало 8 комбайнів
Висока На період жнив погода сприятлива Рішення мати лише 6 комбайнів було правиль-не. Урожай зібрано без додаткових витрат на придбання техніки Рішення придбати до-датково два комбайни було неправильним. Підприємство зазнало додаткових витрат на придбання двох ком-байнів
Низька На період жнив погода несприятлива, дощова Рішення не купувати до-даткових комбайнів було неправильним. Частина врожаю під час збирання втрачена Рішення придбати два додаткових комбайни було правильним. Вро-жай зібрано без втрат

Перед менеджерами постає питання: продати їх зараз при меншій живій вазі чи залишити для подальшого вирощування і продати вес-ною більшою живою вагою. Проблему, яку ми повинні розв’язати, аналогічно іншим проблемам, що виникають при прийнятті рішень, можна розкласти, як нам уже відомо, на чотири складові: можливі дії, можливі події, наслідок кожної дії і ймовірність того, що подія відбудеться.
У нашому прикладі можливі такі дві дії:
— продати телиць на початку року в січні;
— вирощувати телиць до більшої живої маси і продати їх весною.
Можливі також дві події, які менеджер, що приймає рішення, не може контролювати, але які впливатимуть на результат (віддачу) від прийнятого рішення:
— весною ринкова ціна за одиницю живої маси високопородних телиць буде високою порівняно з тією, що склалася на початку року;
— весною ринкова ціна на вказаний вид продукції буде низькою.
Результат за такої ситуації залежатиме від того, як буде склада-тися комбінація дій і подій. Можливі такі чотири комбінації:
1. Якщо менеджери вирішили не продавати зараз племінну ху-добу і ринкова ціна на неї весною буде високою, то підприємство матиме прибуток.
2. Якщо менеджери вирішили не продавати зараз племінну ху-добу і ринкова ціна на неї весною буде низькою, то підприємство зазнає збитків.
3. Якщо племінних телиць підприємство вирішило продати те-пер, тобто на початку року, а ринкова ціна на них весною буде ви-сокою, то воно не скористається можливістю отримати додатковий прибуток.
4. Якщо племінних телиць вирішено продати на початку року, а ринкова ціна весною буде низькою, то підприємство уникне збитків.
Уявімо тепер, що є ще одне підприємство з аналогічним вироб-ничим напрямом, перед яким постає аналогічна проблема щодо продажу племінних телиць. Щоб розрізняти ці підприємства, одне з них назвемо підприємство А, інше — Б. Скажімо, менеджер підпри-ємства А вирішив продати телиць на початку року в січні. Він зов-сім не схильний до ризику. Його дуже турбують можливі збитки, якою б не була їх імовірність. Менеджер підприємства Б прийняв рішення продати телиць весною, бо у випадку найсприятливішої для підприємства події (складуться високі ціни) це дасть найкращий ре-зультат.
Якщо перед менеджером підприємства А постає будь-який ри-зик, він діє так, аби взагалі його уникнути, тобто не приймає рішень, пов’язаних з ризиком. Менеджеру Б подобається ризикувати. Якими б малими не були шанси на успіх, можливість отримати високий прибуток для нього варта того, щоб ризикнути. Саме тому він вирі-шив далі вирощувати телиць і продати їх весною, сподіваючись на високу ціну, а отже, і на найкращий результат. Як бачимо, менеджер підприємства Б схильний ризикувати. Він готовий взяти на себе будь-який ризик, пов’язаний з виробничою діяльністю.
Зрозуміло, що приклади з підприємством А і Б ілюструють крайні випадки ставлення менеджерів до ризику. Очевидно, що ста-влення до ризику більшості менеджерів знаходиться між двома крайніми позиціями. Вони намагатимуться залучити і розглянути більше інформації з тим, щоб прийняти якомога обгрунтованіше рішення.
На основі викладеного побудуємо схему для прийняття рішення. В ній сформульовані питання, відповідь на які дає змогу оцінити прий-няті рішення менеджерами, ставлення яких до ризику є протилежним.
Правильність відповідей на поставлені питання залежатиме від того, які події відбудуться. Якщо весною ціна на живу масу племін-ної худобу буде високою, то рішення менеджера підприємства Б за-лишити телиць для подальшого вирощування і продажу весною було правильним, оскільки це дасть змогу одержати додатковий прибуток. За такої цінової ситуації рішення менеджера підприємст-ва А восени продати телиць було неправильним, тому що внаслідок такого рішення буде втрачена сприятлива можливість заробити.
Зрозуміло, що оцінка рішень менеджерів цих підприємств буде протилежною, якщо весною ціна на племінну худобу буде низькою. Тобто рішення підприємства Б залишити телиць для продажу вес-ною буде неправильним, оскільки в результаті такої дії воно зазнає збитків. В той же час рішення підприємства А продати телиць на початку року було правильним. І це зрозуміло, адже внаслідок тако-го рішення воно уникає збитків.
СХЕМА ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ
ЩОДО ПРОДАЖУ ПЛЕМІННИХ ТЕЛИЦЬ

Дія
Подія Підприємство А уникає ризику (продає телиць на початку року) Підприємство Б ризикує (продає телиць пізніше — весною)
Висока ціна вес-ною на племінних те-лиць Підприємство втратило чи не втратило можливість заробити?Правильно чи помилководіяв менеджер? Підприємство отримує добрий прибуток чи зазнає збитків?Правильно чи помилководіяв менеджер?
Низька ціна на племінних те-лиць Підприємство уникло збитків чи ні?Правильно чи помилководіяв менеджер? Підприємство одержить при-буток чи зазнає збитків?Правильно чи помилководіяв менеджер?
У наведеній схемі для прийняття рішення не брався до уваги та-кий елемент ризику, як імовірність події. Існують різні методи оцін-ки відносних величин імовірності подій. Деякі з них будуть розгля-нуті пізніше. А поки що величину ймовірності події покажемо за допомогою графіка, який має контури кривої нормального розподі-лу (рис. 12.1). Заштриховані на графіку ділянки показують високу (більша площа заштрихована) та низьку (менша площа заштрихова-на) ймовірність настання тієї чи іншої події (в нашому прикладі ви-сокої чи низької ціни).
Дані про ціни можна отримати з прогнозів ринкової ситуації. Припустімо, що згідно з таким прогнозом існує висока ймовірність того, що весною ціни на племінну худобу будуть високими. Тепер до схеми для прийняття рішення про продаж племінних телиць до-дамо дані про ймовірність події. Оскільки менеджери підприємств А і Б мають протилежне і однозначне ставлення до ризику, то вони вирішили не звертати увагу на ринкові прогнози і вибрали відомі нам рішення незалежно від імовірності події щодо рівня ціни на племінну худобу весною. Отже, інформація, яку вони отримали з прогнозів ринку, не вплинула на їх рішення.
Менеджери інших двох підприємств — В і Г — по-іншому став-ляться до ризику. Так, менеджер підприємства В більш схильний не ризикувати, ніж ризикувати (помірно несхильний до ризику) і тому він вирішив продати телиць на початку року. Менеджер підприємс-тва Г більш схильний ризикувати, ніж не ризикувати (помірно схильний до ризику). Враховуючи прогноз про можливість того, що на ринку весною складуться високі ціни на племінну худобу, він ви-рішив взяти на себе ризик і далі вирощувати телиць для продажу їх весною. Для нього шанс одержати високий прибуток, продавши те-лиць весною, переважає ризик, пов’язаний з таким рішенням. Для менеджера підприємства В можливість одержати високий прибуток не переважила його несхильність до ризику, в той час як менеджер підприємства Г готовий ризикувати (див.рис. 12.1).

Ймовірність Подія Дія
Підприємство В уникає ризику (продає на по-чатку року) Підприємство Г ризикує (продає весною)
Висока Висока ціна весною Підприємство втратило сприят-ливу можливість заробити (ме-неджер діяв не-правильно) Підприємство от-римує добрий прибуток(менеджер прий-няв правильне рішення)
Низька Низька цінавесною Підприємство уникло збитків(менеджер діяв правильно) Підприємство за-знало збитків(менеджер прий-няв неправильне рішення)

Рис. 12.1. Схема для прийняття рішення щодо продажу племінних телиць
за високої ймовірності підвищення ціни весною
Тепер простежимо, які рішення приймуть менеджери підприємств у наступному році, коли прогноз ринкової ситуації бу-де іншим. Якщо, наприклад, він покаже, що ймовірність високих цін на племінну худобу стає ще більшою, це означає також, що ймовірність низьких цін стає ще меншою. Враховуючи це, менед-жер підприємства В також може далі вирощувати, а не продавати телиць на початку року.
Узагальнюючи викладене, можна зробити важливий висновок: рішення, яке приймає менеджер, може бути неправильним з двох причин: перша — рішення приймається із сподіванням на сприятли-ву подію, однак сталася несприятлива подія; друга — менеджер прийняв рішення без орієнтації на сприятливу подію, що може ста-тися в майбутньому. Однак сприятлива подія все-таки відбулася. В цьому випадку сприятлива можливість у бізнесі втрачена. Отже, ме-неджер помилився.
Стало також очевидним, що коли рішення приймає не схильний до ризику менеджер, він приділяє більше уваги можливим наслід-кам несприятливої події. Коли ж рішення приймає схильний до ри-зику менеджер, він насамперед намагається не втратити сприятли-вих можливостей.
Завдання менеджменту ризику — звести до мінімуму мож-ливість прийняття неправильних рішень. Важливу роль у цьому відіграє контролювання ризику.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВИЗНАЧЕННЯ СТАВЛЕННЯ МЕНЕДЖЕРА ДО РИЗИКУ» з дисципліни «Менеджмент: прийняття рішень і ризик»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Сучасний стан систем телекомунікацій в Україні
МАРКЕТИНГОВЕ РОЗУМІННЯ ТОВАРУ
Аудит тварин на вирощуванні та відгодівлі. Мета і завдання аудиту
Аудит адміністративних витрат і витрат на збут та інших операційн...
ЗМІСТ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДА...


Категорія: Менеджмент: прийняття рішень і ризик | Додав: koljan (13.06.2011)
Переглядів: 832 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП