ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Шпаргалки! - Словник психологічних термінів

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Шпаргалки! - Словник психологічних термінів

1 2 3 4 5 6

І

ІДЕНТИФІКАЦІЯ - форма психологічного захисту. Характеризується тим, що при її реалізації відбувається несвідоме уподібнення індивіда тому об'єкту, який йому загрожує.
ІЛЮЗІЇ СПРИЙНЯТТЯ (від лат. illusere - одурювати) - спотворення сприйняття приватних ознак тих або інших предметів. Найбільше численні просторові зорові ілюзії. Прийнято виділяти наступні види ілюзій: 1. Ілюзії, засновані на фізіологічних явищах, таких як іррадіація збудження в сітківці, за рахунок дії якої обумовлено сприйняття світлих предметів на чорному фоні як більших за розмірами, ніж об'єктивно рівних з ними чорних предметів на світлому фоні. 2. Довжина вертикальних ліній сприймається як велика в порівнянні з об'єктивно рівними їм горизонтальними. 3. Ілюзія контрасту (ілюзія Еббінгауза), при якій один і той же предмет сприймається як більший серед маленьких фонових предметів і менший серед великих фонових предметів. 4. Розповсюдження ознак цілої фігури на її частині, як наприклад, в ілюзії Мюллера - Лайера, в якій однакові прямі сприймаються як неоднакові, залежно від їх завершення. 5. Ілюзії, обумовлені вживанням штрихування, коли паралельні лінії сприймаються зігнутими (ілюзія Цельнера). 6. Ілюзії, засновані на переоцінці величин гострих кутів.
ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ (від лат. indiduum - індивід, особа) - поняття, що в експериментальній психології трактується як унікальний набір більш менш стандартних психологічних якостей, властивих окремій людині.
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ СТИЛЬ ДІЯЛЬНОСТІ - це спосіб досягнення індивідом типових цілей, що достатньо стійко ним використовується і відрізняється від інших можливих способів не своєю результативністю, а процесом. Наприклад, при необхідності працювати в підвищеному темпі, людина з рухомим типом нервової системи може вирішувати задачі на основі здатності легко прискорювати дії і переходити від одного стану до іншого, а людина інертного типу спирається на свою передбачливість, увагу, систематичність.
ІНЖЕНЕРНА ПСИХОЛОГІЯ - розділ психології, в якому вивчається взаємодія людини і технічних пристроїв. Основними завданнями інженерної психології є дослідження процесів прийому, переробки та зберігання людиною інформації, які здійснюються при проектуванні та управлянні технічними пристроями. Робота в інженерній психології ведеться згідно наступних напрямів: 1. Вивчення структури операторської діяльності, її психофізіологічних та психологічних аспектів; 2. Інженерно-психологічне проектування; 3. Психологічне забезпечення наукової організації праці; 4. Професійний відбір, підбір, навчання та розподіл кадрів.
ІНСАЙТ (від англ. insight - проникливість, проникнення в суть) - поняття, введене в гештальтпсихологію В.Келером у 1925 р. Позначає раптовий розсуд суті проблемної ситуації. В дослідах Келера з людиноподібними мавпами, коли їм пропонувалися задачі, які могли бути вирішені лише опосередковано, було показано, що мавпи, після ряду безрезультатних спроб, припиняли активні дії і просто роздивлялися предмети навколо, після чого могли достатньо швидко прийти до вірного рішення. Надалі, це поняття використовувалося К.Дункером і М.Вертгеймером як характеристика людського мислення, при якому рішення досягається шляхом уявного збагнення цілого, а не в результаті аналізу.
ІНТЕЛЕКТ (від лат. intellectus - розуміння, пізнання) - здібність до здійснення процесу пізнання та ефективного вирішення проблем, зокрема, при оволодінні новим колом життєвих задач. Існує ряд принципово різноманітних трактувань інтелекту. В структурно-генетичному підході Ж.Піаже інтелект трактується як вищий спосіб урівноваження суб'єкта з середовищем, що характеризується універсальністю. У когнітивному підході інтелект розглядається як набір когнітивних операцій. У чинниково-аналітичному підході, на підставі безлічі тестових показників, відшукуються стійкі чинники (Ч.Спірмен, Л.Терстоун, Х.Айзенк, С.Барт, Д.Векслер, Ф.Вернон). На сьогоднішній день прийнято вважати, що існує загальний інтелект як універсальна психічна здатність, в основі якої може лежати генетично обумовлена властивість нервової системи опрацьовувати інформацію з певною швидкістю і точністю (Х.Айзенк). Зокрема, в психогенетичних дослідженнях показано, що частка генетичних чинників, розрахована по дисперсії результатів виконання інтелектуальних тестів, достатньо велика (цей показник має значення від 0.5 до 0.8). При цьому найбільш генетично залежним виявляється вербальний інтелект.
ІНТЕРЕС - емоційний стан, пов'язаний із здійсненням пізнавальної діяльності та характеризується її спонукальною.
ІНТУЇЦІЯ (від лат. intueri - пильно, уважно дивитися) - відшукування, часто - практично моментальне вирішення задачі при недостатності логічних підстав.
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПІДХІД - методологічна установка, відповідно до якої всі психологічні процеси розглядаються як складна система процесів переробки інформації, яка може здійснюватися як послідовно, так і паралельно. На кожному етапі цих процесів інформація зазнає певні видозміни, відбувається її кодування, виділення ознак, фільтрація, розпізнавання, осмислення, вироблення рішення, формування у відповідь дії. В результаті використання подібного підходу відбувається побудова моделі досліджуваного психічного процесу, яка складена з гіпотетичних блоків, що сполучені послідовно або паралельно і реалізовують певні функції.

Й

ЙОСТА ЗАКОН - див. ЗАКОН ЙОСТА.

К

КАТАРСИС (від греч. catharsis - очищення) - сильне емоційне потрясіння, яке викликане не реальними подіями життя, а їх символічним відображенням, наприклад, у витворі мистецтва. Термін був введений в психологію і психоаналіз з античної трагедії.
КОМПЛЕКС ПОЛІКРАТА (Полікрат - тиран о. Самос, описаний Геродотом) - поняття, введене в межі класичного психоаналізу для пояснення стану людини, що характеризується відчуттям тривоги, яка зростає у міру того, як він досягає всі великі життєві вершини, і яка обумовлена небажанням бути поміченим "ревнивою і заздрісною долею". Описаний Дж. Флюгелем в 1945 р.
КОМПЛЕКС ЕДІПА - поняття, введене в межі класичного психоаналізу для пояснення формування соціальної або моральної інстанції суб'єкта (Супер-Его). В цьому понятті відтворюється античний міф про Едіпа, який вбиває батька і одружується на матері. Відповідно до цього відбувається приписування сину сексуального потягу до власної матері, що обумовлює агресію по відношенню до батька, місце якого прагнути зайняти дитина. Амбівалентні відносини до батька (агресія і прагнення до виконання його ролі) ініціює ідентифікацію, за рахунок якої відбувається засвоєння чоловічої соціальної ролі і системи моральних інструкцій й заборон, властивих дорослому, що і утворює Супер-Его (над-Я).
КОМПЛЕКС ЕЛЕКТРИ - поняття класичного психоаналізу, що виступає жіночим аналогом Едіпового комплексу. В основі виступає міф про вбивство мікенскою царівною Електрою своєї матері як помста за вбивство нею свого чоловіка і, водночас, батька.
КОНСТАНТНА СПРИЙНЯТТЯ - відносна стійкість сприйнятих ознак предметів при зміні умов сприйняття. Вперше константна сприйняття була поставлена в центр експериментального дослідження в 1889 р. Мартіусом, працюючим у В.Вундта. На його основі В.Вундтом був зроблений висновок, що спостерігається невідповідностю між зображенням, проектованому на сітківку й тим, що змінюється при видаленні об'єкту й відносно постійним чином сприйняття.У подальших дослідженнях були знайдені численні чинники, які можуть впливати на константну сприйняття (наприклад, фіксована установка).
КОНСТИТУЦІЯ ЛЮДИНИ (від лат. constitutio - пристрій) - система генетично обумовлених морфологічних, фізіологічних і психічних особливостей індивіда, що допускає віднесення її до одного з ряду певних типів. Як було показано, перш за все, на клінічному матеріалі (Е.Кречмер, У.Шелдон, Х.Ю.Айзенк), між статурою, зовнішнім виглядом і деякими психічними властивостями особи виявляються певні кореляції.

Л

ЛАТЕНТНИЙ ПЕРІОД (від лат. latens - прихований) - час між початком дії подразника і виникненням у відповідь реакції. Величина латентного періоду обумовлена здійсненням фізико-хімічного процесу в рецепторі, проходженням нервового імпульсу по провідних шляхах, аналітико-синтетичною діяльністю в структурах головного мозку і спрацьовуванням м'язів або залоз. По своїй величині латентний період може істотно мінятися залежно від модальності і інтенсивності подразника, від рівня складності і автоматизованості реакції, а також від функціональної готовності нервової системи.
ЛІБІДО (від лат. libido - потяг, бажання, прагнення) - статевий потяг, рівень якого пов'язаний із стадією статевого дозрівання, роботою диенцефального відділу мозку і залоз внутрішньої секреції, спадковістю й індивідуальним досвідом.
ЛОМБРОЗО (LOMBROSO) ЧЕЗАРЕ (18.11.1836, Верона - 19.10.1909, Турін) - італійський психіатр і криміналіст, родоначальник антропологічної школи кримінології. У молодому віці випробував матеріальні позбавлення, був посаджений у фортецю за підозрою в змові, брав участь у військових діях 1859-1860 р.р. З 1855 р. почав публікувати свої статті з психіатрії, зокрема по кретинізму. З 1862 р. Ломброзо - професор психічних хвороб в Павійському університеті, потім - директор Клініки душевних захворювань в Пейзаро, з 1876 р. - професор юридичної психіатрії і кримінальної антропології в Туріні. Один з перших зробив систематичне дослідження злочинців, спираючись на антропометричні дані, що строго фіксуються, використовуючи, зокрема, "краниограф", призначений для вимірювання розмірів частин лиця і голови. Злочинець, на його думку, - це дегенерат, що відстав в своєму розвитку від розвитку людства, який не може загальмовувати свою злочинну поведінку; якнайкраща стратегія суспільства відносно такого "природженого злочинця" - позбутися, позбавляючи свободи або життя. Основними ознаками, що свідчать про відставання в розвитку і злочинних схильностях ("атавістичними ознаками") є: сплюснутий ніс, низький лоб, великі щелепи і т.д. ("стигмати"). Володіючи великим фактичним матеріалом, Ломброзо зміг виявити, що деякі злочини носять сезонний характер. Висунув тезу, що геніальність відповідає ненормальній діяльності мозку, що в свою чергу межує з епілептоїдним психозом ("Genio e follia", 1864, в рос. пер.: "геніальність і божевілля", СПб., 1892). Ломброзо вплинув на створення морфологічної теорії темпераменту Е.Кречмера. Надалі ця механістична теорія про біологічну схильність до злочинів була спростована більшістю фахівців.

М

МАСКУЛІННІСТЬ (з лат. masculinus - чоловічий) - комплекс характерних особливостей, що традиційно приписують чоловікам. Наприклад, сила, жорстокість та ін.
МАЗОХІЗМ - поняття, введене в науковий обіг Р. Фон Крафт-Ебінгом на ім'я австрійського письменника Захер-Мазоха, що означає статеву перверсію, яка характеризується зв'язком статевого задоволення з обов'язковим переживанням фізичних або моральних страждань. Для виникнення мазохістських переживань іноді буває достатньо уяви (уявне представлення себе жертвою принизливих сцен, побоїв) або зовнішніх нейтральних дій, відносно яких оточуючі можуть не знати про їх істинну мотивацію. Часто виступає в поєднанні з іншими перверсіями, наприклад, ексгібіціонізмом.
МАНІПУЛЮВАННЯ ОБРАЗОМ - процес позначення елементів зорового поля і приведення їх в певну єдність. При цьому відбувається впорядковування перцептивних дій за допомогою певних сенсорних еталонів. Здібність зорової системи до певних трансформацій є похідною від практичної, наочної діяльності. В актуальному сприйнятті "маніпулювання чином" виступає як заміщення дії з реальними об'єктами.
МЕТОД СЕМАНТИЧНОГО ДИФЕРЕНЦІАЛУ (від грец. semanticos - той, що позначає і лат. differentia - різниця) - асоціативна процедура, запропонована американським психологом Ч.Осгудом в 1952 р. для вивчення сприйняття, соціальних установок і особистих значень, масових комунікацій і реклами, що являє собою розбиття на шкали (за трьома-, п'яти-, семи рівнями інтенсивності) тих або інших предметів, тоді як полюси шкал утворені позиціями антонімій, в ролі яких виступають прикладні, графічні зображення і інше.
МЕТОДИ РОЗБИТТЯ НА ШКАЛИ - поняття, що використовується в психології для позначення ситуацій застосування кількісних показників для оцінки відношення до певних об'єктів, в ролі яких можуть виступати фізичні або соціальні процеси. Для здійснення процесу суб'єктивного розбиття на шкали існує ряд методів, що характеризуються певними правилами, за якими числа приписуються тим або іншим якостям об'єктів. В рамках класичної психофізики застосовуються методи середньої помилки, мінімальних вимірювань, постійних подразників. До нових психологічних методів відносяться, по-перше, прямі методи, такі як зрівнювання інтервалів, пряма числова оцінка, парне порівняння, ранжування, по-друге, непрямі методи, наприклад, фехнерівский метод розбиття на шкали ледве помітних відмінностей.
МОДЕЛЮВАННЯ В НАВЧАННІ - відробіток певних психологічних операцій, перш за все в науково-теоретичній сфері, на системах, що служать відображенням реальних процесів навколишнього середовища.
МОДЕЛЮВАННЯ В ПСИХОЛОГІЇ - побудова моделей здійснення тих або інших психологічних процесів з метою формальної перевірки їх працездатності.
МЕТОД ШКІРНО-ГАЛЬВАНІЧНОЇ РЕАКЦІЇ (ШГР) - метод реєстрації біоелектричної активності шкіри як показника мимовільної вегетативної активності. Ви
користовується для оцінки зміни функціональних станів, орієнтовних і емоційних реакцій, індивідуальних відмінностей. Для реєстрації ШГР може здійснюватися вимір різниці шкірних потенціалів (метод Тарханова) або зміни шкірного опору (метод Фере).
МЕТОД ОБ'ЄКТИВНОГО НАГЛЯДУ - стратегія дослідження з фіксацією певних характеристик процесу без втручання в його течію. Може бути орієнтований на реєстрацію актів поведінки і фізіологічних процесів. Як правило, виступає як попередній етап перед плануванням і здійсненням експериментального дослідження.
МЕТОД СПРОБ І ПОМИЛОК - форма навчання, описана Е. Торндайком у 1898р., заснована на закріпленні випадково досконалих рухових і розумових актів, за рахунок яких була вирішена значуща для тварини задача. В наступних спробах час, який затрачується тваринами на вирішення аналогічних задач в аналогічних умовах, поступово, хоч і не лінійно, зменшується, до тих пір, поки не набуває форму миттєвого рішення. Надалі, більш точний аналіз поведінки методом спроб і помилок показав, що воно не є повністю хаотичним і недоцільним, як вважав Торндайк, але й інтегрує в собі минулий досвід і нові умови для вирішення задачі.
МЕТОД САМОСПОСТЕРЕЖЕННЯ - стратегія отримання емпіричних психологічних даних при спостереженні за самим собою. Елементи цього методу лежать в основі будь-якого наукового дослідження. За рахунок співставлення результатів самоспостереження, представлених в більш менш вербалізованому протоколі про поточне індивідуальне життя, з аналогічним відображенням самоспостереження інших людей, відбувається постулювання їх принципової спорідненості і узгодження із зовнішніми проявами.
МИМОВІЛЬНА РЕАКЦІЯ - форма поведінки, яка спочатку не виступає об'єктом свідомого управління, як наприклад вегетативні реакції. При цьому наслідки здійснення подібної реакції можуть бути усвідомлені, після чого і сама реакція поставлена під свідомий контроль.
МИСЛЕННЯ - процес моделювання невипадкових відносин навколишнього світу на основі аксіоматичних значень.
МОВА - 1) система знаків, зв'язана з універсальними правилами їх скріплення і що служить комунікативним цілям; 2) форма спілкування людей, що історично склалася, за допомогою мовних конструкцій, створюваних на основі певних правил. Правила мовного конструювання мають етноспецифічні особливості, які виражаються в системі фонетичних, лексичних, граматичних і стилістичних засобів й правил спілкування на цій мові. Мова тісно інтегрована зі всіма психічними процесами людини.
МОЗОК - центральний відділ нервової системи хребетних тварин і людини, утворений нервовими і гліальними клітинами і їх відростками. У хребетних тварин і людини розрізняють головний мозок, розміщений в порожнині черепа, і спинний, що знаходиться у хребетному каналі.
МОТИВ (від лат. moveo - рухаю) - матеріальний або ідеальний предмет, досягнення якого виступає сенсом діяльності. Мотив представлений суб'єкту у вигляді специфічних переживань, що характеризуються або позитивними емоціями від очікування досягнення даного предмету, або негативними, пов'язаними з обмеженістю справжнього стану речей. Але для усвідомлення мотиву, тобто для врахування даних переживань до культурно обумовленої категоріальної системи, потрібна особлива робота.

Н

НАВЧАННЯ - 1) оволодіння новими психічними знаряддями та діями, за рахунок чого розширюється спектр взаємодії індивіда з навколишнім світом. 2) здібність до оволодіння нового, у тому числі учбового, матеріалу (нових знань, дій, нових форм діяльності). Навчання, грунтуючись на здібностях (зокрема, особливостях сенсорних і перцептивних процесів, пам'яті, уваги, мислення і мови), і пізнавальній активності суб'єкта, по різному виявляється в різних діяльностях і в різних учбових предметах. Особливе значення для підвищення рівня навчання має формування на визначених, сензитивных етапах розвитку, зокрема при переході від дошкільного дитинства до систематичного навчання в школі, метакогнітивних навиків, до яких відноситься управління пізнавальними процесами (планування і самоконтроль, що виявляється, наприклад, в довільній увазі, довільній пам'яті), мовні навики, здібності до розуміння і використовування різних видів знакових систем (символічної, графічної, образної).
НАГЛЯД - сприйняття того або іншого процесу, що має на меті виявлення інваріантних ознак цього процесу без активного залучення до самого процесу.
НЕВРОСТЕНІЯ - форма неврозу, яка може виникати в результаті перенапруження або перенесених інфекцій (у дітей) і характеризується розвитком синдрому дратівливої слабкості, до якого відносяться погана перенесення сильних подразників, пригнічений настрій. Через підвищену стомлюваність і погіршення концентрації уваги відбувається порушення працездатності. Часто спостерігаються поганий сон, головні болі, сексуальні порушення.
НЕВРОЗИ (від греч. neuron - жила, нерв) - граничні нервово-психічні розлади, які не обумовлені психотичними станами. У виникненні неврозів істотну роль відіграють біологічні чинники, такі як спадковість, соматичні захворювання, соціально-психологічні чинники, що перш за все стосуються несприятливих сімейних обставин, а також особливості особистості і емоційні переживання. Клінічна картина неврозів включає як соматовегетативні розлади, так і негативні суб'єктивні переживаннями (тривога, відчуття власної неповноцінності). Серед неврозів прийнято виділяти неврастенію, невроз страху, істеричний невроз і невроз нав'язливих станів. Для лікування неврозів разом з медикаментозними діями використовують різні форми психотерапії.
НЕЙРОЛІНГВІСТИКА - розділ психології, присвячений вивченню мозкових механізмів мовної діяльності в нормі і при локальних ураженнях мозку.
НЕРВОВА СИСТЕМА - ієрархічна структура нервових утворень в організмі людини і хребетних тварин. За рахунок її роботи забезпечуються: 1. Контакти із зовнішнім світом; 2. Реалізація цілей; 3. Координація роботи внутрішніх органів; 4. Цілісна адаптація організму. Як основний структурний і функціональний елемент нервової системи виступає нейрон. Виділяють центральну нервову систему, яка складається з головного і спинного мозку, і периферійну, складається з нервів, що відходять від головного і спинного мозку, міжхребетних нервових вузлів, а також з периферійного відділу вегетативної нервової системи.

О

ОБОРОННИЙ РЕФЛЕКС - захисна реакція організму у вигляді безумовного рефлексу у відповідь на руйнуючі впливи, за звичай супроводжується негативними емоціями (страх, гнів). Пристосовуючі реакції (підвищення тонусу скелетних м'язів, збільшення частоти серцевого і дихального ритмів, збільшення діяльності залоз внутрішньої секреції і обміну речовин, підвищення чутливості зоровогоі слухового аналізаторів, зниження діяльності травного тракту, тактильної, смакової і температурної чутливості), щовходятьдо оборонного рефлексу, зумовлені активізацією гіпоталамусу.
ОБРАЗ УЯВИ - результат конструктивної діяльності суб'єкта, якої не має аналогів в реальній дійсності.
ОБРАЗ СПРИЙНЯТТЯ - суб'єктивний образ предметів навколишнього світу, обумовлений як ознаками, так і гіпотетичними конструктами. Будучи основою для реалізації практичних дій з оволодіння оточуючого світу, образтакожвизначається характером цих дій,впроцесі яких вихідний образ змінює свій вигляд, більш задовольняючи практичні потреби.
ОСОБА - відносно стійка система поведінки індивіда, побудована перш за все на основі включеності в соціальний контекст. Срижневим утворенням особи є самооцінка, яка будується на оцінках індивіда іншими людьми і його оцінюванні цих інших.

1 2 3 4 5 6


Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП